emlakkulisi projeara

Tebernüş Kireçci'nin Skyturk'teki Emlak Kulisi programının 11 Ekim 2011 konuğu : Mehmet Okay

Paylaş:2. Bölüm

Paylaş:
Emlak Haberleri
video_satış

Proje Adı

: Tebernüş Kireçci'nin Skyturk'teki Emlak Kulisi programının 11 Ekim 2011 konuğu : Mehmet Okay

Firma

:

Lokasyon

: İstanbul

Video Sayısı

: 2

Video Tarih

: 2011-10-11 13:28:32

Görüntülenme Sayısı

: 4659

Video No

: 1967

Etiketler

: Tebernüş Kireçci'nin Skyturk'teki Emlak Kulisi programı , skyturk emlakkulisi , tebernüş kireçci skyturk programı , tebernüş kireçci emlak kulisi , tebernuskirecci.com.tr , skyturk emlakkulisi konuğu mehmet okay , ant yapı mehmt okay , skyturk mehmet okay , ant yapı yönetim kurulu üyesi mehmet okay ,

Video Açıklaması

:Bölüm 2 | Tebernüş Kireçci: İyi günler sevgili izleyiciler Türkiye ekranlarının tek günlük emlak programı Emlak Kulisi’ne hoş geldiniz. Bugünkü konuğumuz Ant Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Okay. Mehmet Okay’la Rusya ve Türkiye emlak, inşaat ve konut piyasasını konuşacağız ama ondan önce bir de Balkanlar değerlendirmesi yapacağız. Hoş geldiniz diyorum.

Mehmet Okay: Teşekkür ederim hoş bulduk.

Tebernüş Kireçci: Ayağınızın tozuyla geldiniz Balkanlardan

Mehmet Okay: Evet dün akşam geldik. Orada bir kültür merkezi inşaatı yaptık, oraya hediye ettik. Ümraniye Belediyesi ile Fojnica Belediyesi’nin kardeş şehir olma sebebiyle orada bir inşaat yaptık. Kültür merkezi açılışını yaptık. İzzetbegoviç, sayın bakanımız Egemen Bağış Bey, sayın Hasan Can Bey önderliğinde bir açılış yaptık. Orada çok güzel bir muhabbetle karşılaştık yani Türk izlerini oralarda görmek, Türk kültürünün ananesinin orada devam ettiğini görmek çok bizi duygulandırdı. Bir katkımız olduysa ne mutlu bize.

Tebernüş Kireçci: Ticaret yoktu alım satım bir şey

Mehmet Okay: Ticaret yok yani biz biliyorsunuz Ant Yapı olarak Altaylardan Alplere kadar geniş bir coğrafyada hizmet veren at koşturan bir firmayız tabii ki her zaman para kazanmak değil hayır işleri de yapmak lazım. Özellikle yurtdışında bizim kültürümüzü ananemizi, dilimizi, dinimizi devam ettiren bu tür topluluklar Osmanlının mirasına sahip çıkmamız gerekiyor ki orada mesela önemli bir belge var Fatih Sultan Mehmet’in ilk 1463’te orayı fethetmişler bir belgede özet şu yazıyor “Herkes dili, dini, geleneği, göreneğinde serbesttir ve benim korumam altındadır. Bütün kiliseler vesaireler benim korumam altındadır” demesine rağmen sonradan bir takım Müslüman olan topluluklar var.

Tebernüş Kireçci: Gelelim emlak ve inşaata konuta önce Rusya’dan başlayalım isterseniz. Rusya’da son durum ne yeni başlayacağınız proje olaraktan?

Mehmet Okay: Şu an Rusya’da bizim yaklaşık 700 milyon dolarlık devam eden proje, taahhüt işlerimiz var. Biliyorsunuz biz yurtdışında inşaat taahhüt işleri yapıyoruz, yurtiçinde ise proje geliştirme işleri yapıyoruz. Ama devam eden görüşmelerimiz var mesela en son Soçi Olimpiyat Oyunları ile ilgili bir proje var. Orada yaklaşık 250 milyon dolarlık bir iş var onun teklifini verdik bu aralar olmasını bekliyoruz inşallah.

Tebernüş Kireçci: Bir de Rusya’nın Avrupa’nın en yüksek binası projesi vardı.

Mehmet Okay: Evet biz daha önce Rusya’nın en yüksek kulelerini yaptık

Tebernüş Kireçci: Kat katlıydı?

Mehmet Okay: 300 metre idi. Şu an bir 400 metrelik yeni bir proje var ona da imza attık. Yani bir rekor daha kıracağız. Rusya’da ve dolayısıyla Avrupa’nın en yüksek kuleleri olacak biliyorsunuz.

Tebernüş Kireçci: Peki ne zaman başlıyorsunuz ne zaman bitiriyorsunuz?

Mehmet Okay: 3 yılda tamamlanacak şu an başladık, temel hafriyat işlerine başladık. 3 yılın sonunda teslim edeceğiz anahtar teslimi yine daha öncekinde olduğu gibi.

Tebernüş Kireçci: Peki bir de İstanbul’un en yüksek binasını yapma hayaliniz vardı. Şu an en yüksek 2. rezidans bloğu sizde

Mehmet Okay: Evet en yüksek ikiz kuleler ve ya yüksek olarak 2. bina. Tabii bizim yurtdışında çok büyük bir tecrübemiz var bu konuda eğer bir imkan olursa 2 yıldır arıyoruz ama malum İstanbul’un siluetini korumak adına ve arsa geliştirmek adına çok sıkıntılar yaşanıyor. O anlamda bulursak yapacağız.

Tebernüş Kireçci: Peki normalde Ant Yapı’nın çizgisine baktığımız zaman Rusya’da taahhüt işleri, inşaat işleri yapıyor, Türkiye’de de İstanbul’a ayıp olmasın eşit olsun diye ne iş yapıyorsunuz diye sorduğumuz da işte inşaat yapıyoruz, gayrimenkul projesi geliştiriyoruz diye gösterdiğiniz projeler var. Son yıllarda ise tamamen yatay trende yöneliş var gördüğüm kadarıyla Çekmeköy projesi, Riva projesi, nedir bunun nedeni yükseklerde aradığınızı bulamadınız mı veya yüksekleri Rusya’da yapıp Türkiye’de veya İstanbul’da yatay binalar yapmak mı?

Mehmet Okay: Açıkçası arz talep dengesine bakınca çok yüksek bina konseptinde sunuşlar var biliyorsunuz çok güzel konseptler var. Ama bu arada tabii toprağa yakın olmak isteyen insanlara da cevap vermek gerekiyordu. Biliyorsunuz biz daha çok konsept projeler üretiyoruz 1000’li 2000’li konutlar üretmiyoruz iddialı olduğumuz bir IQ’su yüksek konut üretme gibi bir iddiamız var biliyorsunuz. O anlamda da işte komşu profiline dikkat ediyorsunuz, sayılar çok olunca tabii komşu profiline çok dikkat edemiyorsunuz. Dolayısıyla portföyümüzdeki taleplere cevap deren doğru projeler üretiyoruz şu an geliştirdiğimiz arsalar söylediklerinize ek olarak bir de Beylerbeyi’nde bir projeye başlayalacağız.

Tebernüş Kireçci: Onu sorucaktım bende o ne aşamada?

Mehmet Okay: Projeleri çiziliyor yılbaşından sonra inşallah onu da satışa sunacağız.

Tebernüş Kireçci: Parayı hazırlayın diyorsunuz. Peki bir de Riva var.

Mehmet Okay: Evet Riva İstanbul’un aslında çok yakın insanlar tarafından çok bilinmeyen, çok keşfedilmemiş bir kere bir imaj var tabii orada bir köy var uzakta o köy bizim köyümüz böyle yollar falan çok kötü veya ulaşılması zor sanılıyor aslında öyle değil. Köprüden 15 dakikaya Riva’ya ulaşıyorsunuz çok rahat temiz bir yolla. Yani ilk defa görenler hayran kalıyor ve emin olun sattığımız dairelerin çoğu ilk defa görüp daire alanlar Riva’ya ilk defa gelenler. Yani şimdi Ağva’ya gidiyoruz çok uzun diyorlar ama burası 15 dakikada ulaştığınız denize, ormana, göle, nehire ulaştığımız bir bölge.

Tebernüş Kireçci: Tam gizli cennet

Mehmet Okay: Kesinlikle ve İstanbul’un gelişme trendi olan bir bölge biliyorsunuz oradan 3. Köprü devam edecek. Yeni projelerde geliştirmeye çalışıyoruz.

Tebernüş Kireçci: Yeni arsalar var mı aldığınız?

Mehmet Okay: Yeni arsa var ama tabii ki işte bizim bir Ant Yapı’nın geleneği vardır. Hem alan kazanır hem yapan kazanır hem çalışan kazanır o denklemi kurmakta güçleniyoruz bu aralar arsa fiyatları çok yükseldi biliyorsunuz.

Tebernüş Kireçci: Yani yükseldi ama satış yok arsalarda fiyatlar yükseliyor kimsenin aldığı sattığı da yok. Öylesine kendi kendine yükseliyor.

Mehmet Okay: Yükseliyor ama işte açıkçası sektörümüze yeni giren firmalarca kabul ediliyor bu fiyatlar onu özellikle vurgulayalım. Ondan kaynaklanan bir fiyatlar var tüketici yani alıcı haklı bu fiyatlar nereye gidiyor ne oluyor ama sizde biliyorsunuz bu konuda uzmanlardansınız yani yapılan inşaatın yarı parası arsa payına giriyor dolayısıyla fiyatlar arsadan kaynaklanan bir yükseklik var. İnşaatçılar müteahhitler kar marjlarını olabildiğince indirdiler, maliyetine satanlar bile var.

Tebernüş Kireçci: Hatta bir de Riva ile ilgili espri yapılıyor bilmiyorum ne derece doğru ama siz fanatik bir Fenerbahçelisiniz siz Galatasaray projesinin önünü kesmek için Riva projesini ucuza maliyetinin altına sattınız falan söyleniyor.

Mehmet Okay: Öyle espriler yapılıyor tabii güzel bir rekabet var ama yok en son Ünal Aysal Bey ile de görüştük onların projesini de geliştirmek adına çalışıyoruz. Ama orada da beklentiler yüksek olduğu için…

Tebernüş Kireçci: Şimdi onu soracağım. Dün Ünal Aysal’ın açıklaması vardı, arsayı 1 aya kadar satıyoruz 250 milyon dolara. Bu gerçekleşebilecek bir rakam mı?

Mehmet Okay: Benim Ünal Bey’e verdiğim fizibilite de 210-220 milyon dolar seviyelerinde ama bu yayılarak yani orada biliyorsunuz 800-900 tane villa yapılacak. Hasılat paylaşımı şeklinde bir proje geliştirebiliriz şeklinde fakat Galatasaray’ın peşin alma daha çabuk alma malum içten gelen…

Tebernüş Kireçci: Peki peşin olsa ne kadar yapar?

Mehmet Okay: Valla peşin olursa şu an açıkça söyleyeyim orada arsa almaya kalktığınız da 150 dolardan orası 150 milyon dolar peşin paraya alınabilir.

Tebernüş Kireçci: Peki Ünal Aysal 250 milyon dolardan bahsediyor

Mehmet Okay: 250 milyon dolar hasılat paylaşımı şeklinde olacak uzu vadeye yayılacak. Yani bir kısmı peşin bir kısmı yıllara yayılacak. Dolayısıyla yani o hedefler tutturulabilir ama bugün istenen peşin rakamından kaynaklanan bir sıkıntı var.

Tebernüş Kireçci: Peki kısa bir reklam arası veriyoruz.

Tebernüş Kireçci: Peki piyasa nasıl gidiyor, konut piyasası nasıl gidiyor?

Mehmet Okay: Valla şu an biliyorsunuz çeperlerde çok arz talep dengesi bozulmuş vaziyette çok konutlar üretiliyor. Ama tabii arzla talebin dengelenmesi lazım bu konuda çok dikkat etmek lazım açıkçası ben bir hafta önce de Portekiz’deydim biliyorsunuz Portekiz’in ekonomisi çok güç vaziyette. Özellikle tabii bizim ilgi alanımız inşaatlara baktık yani vinçler üzerlerinde malzemelerle durmuş, camlar kararmış vesaire, inşaat sektörü çok kötü durumda biliyorsunuz krizde ilk etkilenen inşaat sektörüdür, en son çıkanda inşaat sektörüdür. Yani sordum niye bu hale geldiniz hem Avrupa Birliği hem bu “Ya inanılmaz bir borçlandık” diyorlar. Herkes yani kredi kartından başlayan ve konut kredisinden başlayan herkesin tasarruf edemeyeceği miktarlarda borçlanmalar olduğu için işler bozulmaya başlayınca krediler geri ödenemiyor, krediler geri ödenemeyince işte bankacılık sektörü zor duruma düşüyor, müteahhitler zor duruma düşüyor. Kredi sistemi çalışmıyor artık kimse kimseye kredi veremiyor bankalar bile veremiyor. Yani buna çok dikkat etmek lazım ki biliyorsunuz 1988-2000 krizi bu Lehman Brothers bir takım türevlerinden kaynaklanan bir krizdi bu dikkat etmek gerekiyor. Ben bir lafım vardır biliyorsunuz salmasına bakmadan yelken açmak gibi. Hem inşaatçılar müteahhitler için söylüyorum bunu hem de son alıcı içinde söylüyorum güçleri kadar borçlansınlar.

Tebernüş Kireçci: Türkiye veya İstanbul için böyle bir risk mi görüyorsunuz bunun altında?

Mehmet Okay: Aslında İstanbul’un kesinlikle her yıl biliyorsunuz Türkiye’nin 500-600 bin konut açığı var ama ekonomik dengelerin çakışması lazım.

Tebernüş Kireçci: İstanbul’a baktığımız zaman böyle bir dengesizlik var 2. elde özellikle bazı lokasyonlarda konutların sıfırdan daha cazip olduğu alternatiflerle karşılaşıyoruz. İşte bunun en güzel örneği Kartal, bugün Kartal’da yeni bir proje satışa çıksa 4 bin – 4 bin 500 liradan başlaması gerekiyor. Hadi biraz bir trend yakalayabilmek için 3 bin 500’den açmaları gerekiyor kapıyı. Hemen teslim 2 bin 500 – 3 bine çokta integril konutlar var. 3 bin 500 TL’ye aldığınız konutu 24 ay teslim alacaksınız minimum ve bir sürü kendi içlerinde riskleri var ama hemen teslimlerde çok alternatif var ve benim gördüğüm kadarıyla tüketicilerde de hep sıfır ve temel aşamasında alma saplantısı var. Kimsenin 2.el fırsatlara baktığı yok, biz dikkat çekiyoruz ağırlıklı olarak. Bir de yükselen arsa maliyetleri ve inşaat maliyetleri yansıyamıyor. Bu da çok ciddi bir tehdit oluşturuyor piyasalar üzerinde niye? Bir ülkede gayrimenkul fiyatlarının artması için 3 önemli etken vardır kişi başına düşen gelirdeki artış, toplam nüfustaki artış ve göç alması ve İstanbul bunların hepsini fazlasıyla doğruluyor. İnanılmaz şekilde doğruluyor ama piyasalarda inanılmaz bir dengesizlik söz konusu umarız iyi olur diyoruz. Sizin söyleyeceğiniz bir şey var mı bu konuda?

Mehmet Okay: Valla benim söyleyeceğim özellikle sizi takip etsinler siz bu konuda duayensiniz diyorum. Yani bir firmanın backraund’una bakmak lazım bu güne kadar neler yapmış yaptıktan sonra projesini takip etmiş mi? Satış sonrası problemler, prim yapmış mı vesaire gibi bunlara dikkat etmeleri lazım. Çünkü tekrar vurguluyorum sektörümüze çok yeni firma giriyor bu projelerin neticelendirilmesiyle ilgili bir sıkıntı olabilir. O anlamda bankalar aracılığıyla olsun sizlerle olsun firmaları iyi tahlil edip doğru sonuca ulaşmaları gerekir.

Tebernüş Kireçci: Bankalar deyince BDDK göz açtırmıyor zaten biliyorsunuz

Mehmet Okay: Valla bankaların istihbaratı güçlüdür biliyorsunuz o anlamda. Hani bir firmaya ne kadar çok ve güçlü banka destek veriyorsa o bir anlamda iyidir diye düşünmek lazım.

Tebernüş Kireçci: Bir başka konu da yabancı talebi İstanbul’un önümüzdeki günlerde yabancıların mülk edinmesini sağlayan yasada kolaylaştırmalar bekleniliyor. Pasaportu, parayı getirenin ev satılacağı bir döneme gireceğiz bu dönemi ne zaman olduğu belli değil. Siz aynı zamanda Rusya piyasasını da Türk Cumhuriyetleri’ni de çok yakın takip ediyorsunuz. Bu ne getirir İstanbul’a ne götürür?

Mehmet Okay: Yani çok şey getirir aslında. Biz bunu yıllardan beri dile getiriyoruz siz aracılığıyla olsun, basın aracılığıyla olsun. Yani açıkçası şu an benim Anthill Bomonti’de daire almış Rusya’dan müşterilerim var bu yasanın çıkmasını bekliyorlar. Şu an kiraya falan verdik artık.

Tebernüş Kireçci: Ruslarla mütekabiliyetimiz?

Mehmet Okay: Yok maalesef. Bırakın Rusları bizim Türki Cumhuriyet dediğimiz Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan… Yani şirket kurarak olay ört bas ediliyor ama o da baya güçlükler getiriyor. Yani bir Avrupalının alması bile 6 ay sürüyor incelemeler, araştırmalarla geçiyor ama şu an sıcak para diye yakındığımız günlerde kalıcı bir paranın gelmesi çok önemli. Türkiye çok cazip, İstanbul çok cazip, Arap ülkelerinden gelen yatırımcılar var ama onlara cevap vermek için bu yasanın bir an önce çıkması lazım hani kısıtlamalar getirilir büyük arazilere izin verilmez vesaire stratejik yerlere müsaade edilmez ama tek başına konut alanların önü açılması lazım.

Tebernüş Kireçci: Peki bir de fraser aracılığıyla Uzakdoğuluları konut olarak ağırlıyorsunuz. Bunun dışında ise ağırlıklı olaraktan Hindistan ve Pakistan’ın zengin kesimleri de var.

Mehmet Okay: Biz Türkiye’ye ilk defa getirdik bu Fraser Hospitality diye bir kuruluşu. Bunların uzmanlık alanı, hizmet işletme ve kiralama. Bizim Anthill’in 40. katının üstünü o anlamda işletmeye açtık. Özellikle Uzakdoğu’dan Arap Emirlikleri’nden Hindistan ve vesaire gibi ülkelerden çok gelişmiş bir ağları var Avrupa’da da var. Dolayısıyla 1+1, 2+1’den oluşan konutlarda içinde mutfağı olan salonu ayrı olan daha uzun vadeli kalmak hedefliyor. İstanbul’a gelen bir çok iş adamları veya turistik amaçlı gelseler en aşağı 1 hafta, 10 gün veya 3 ay 5 ay 1 yıl kalanlar var bunlar her türlü hizmetin verildiği ama kendi içinde de mutfağının, salonunun ayrı olduğu bir düzen gerçekleştirdik. Aynı zamanda bu Fraser bütün Anthill’in bütün hizmet işletme işlemlerini gerçekleştiriyor. Dolayısıyla totalde bir işletme kalitesi var.

Tebernüş Kireçci: Fraser aracılığıyla gözlemlediğiniz zaman Uzakdoğu’dan veya Yakın Doğu’dan bizim yabancıların mülk edinmesini kolaylaştıran yasadan beklediğimiz pazarlar neresi, Rusya, Türki Cumhuriyetleri, İran, Kuzey Irak ve Arap ülkeleri yakın doğu ve Uzakdoğu da bu potansiyel hareketlilik

Mehmet Okay: Uzak doğuda da Singapurlu bir grupla görüştük ama aynı şeye takıldık. E şimdi ya birinin adına alacak birine güvenip ya şirket kuracak tabii bunlar insanların kafasını karıştırıyor. Dolayısıyla bu yasanın bir an önce çıkması lazım.

Tebernüş Kireçci: Bir de emlak piyasasındaki önemli bir konuda kentsel dönüşüm. Kentsel dönüşümlerde ne olacak sizin ilgilendiğiniz bir lokasyon var mı? Fikirtepe’de teklif verdiğiniz mi?

Mehmet Okay: Fikirtepe geliyor tabii hemen akla. Fikirtepe maalesef iyi düşüncelerle yola çıkılmış ama kötü sonuçlanmış bir proje. Çünkü gelen insanlar bize aslında bu işin hakkı şudur kötü bir ev verip iyi, kaliteli, depreme dayanıklı iyi bir ev almaktır. Fakat şu an ki Fikirtepe’de yani atıyorum emsal attırıldı insanlar daha şey olsun diye, atıyorum 5 daire çıkıyor, 3’ünü istiyor. Sonra fizibiliteye bakıyorsunuz 5 bin dolarlara satış hedefleniyor. Yani Türkiye’de böyle bir realite yok yani insanlara verilecekler belli olduktan sonra emsal artışı verilmesi lazım ki müteahhitte bir şey kazansın, arsasını evini verende bir şeyler kazansın kitlendi şu an yani.

Tebernüş Kireçci: Bir de orada Fikirtepe’de gördüğüm kadarıyla sizde aynı şeyi gözlemliyorsunuz aslında halkın bir yüzde 80-90’ı uzlaşmadan yana. Bir an önce işte elimizdeki pasif değerler aktif değere dönüşsün satılabilir hale gelsin ve kazançlı çıkalım 1 iknası zor yüzde 5’lik 10’luk bir kesim var. Sorunda oradan kaynaklanıyor diye tahmin ediyorum ağırlıklı olaraktan.

Mehmet Okay: Tabii insanlar isteğin sonu yok yüzde 5’te olsa 10’da olsa öbürlerini de etkiliyor. Diğer firmalar yüzde 60 veren var ama işte bunu sektörümüzdeki tecrübeli bu güne kadar bir çok proje geliştirmiş firmalar gelmeyen çok değişik firmalardan teklifler geliyor bu da insanların akıllarını karıştırıyor. Sonuçlardan maalesef istenilen gibi olmuyor.

Tebernüş Kireçci: Umarız olur çünkü Fikirtepe Kentsel Dönüşü fevkalade önemli bir konu İstanbul’un kaderi eğer başarılı olunursa devamı gelir diyoruz. Bize ayrılan sürenin sonuna geldik Türkiye ekranlarının tek günlük emlak programı Emlak Kulisi’nde bugünkü konuğumuz Ant Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Okay’dı. Yarın yeni bir konuk yeni bir konuyla görüşmek üzere diyorum hoş çakalın.Konut Times Konut Haberleri
kişi Facebook'ta beğendi
4659 kişi bu videoyu izledi
4659 kez izlendi
3. köprü yapim video , kuyumcukent video , havadan emlak video evora , w bahce video , garanti koza video , Unikonut Ispartakule havadan emlak video , havadanemlak hosdere video , dumankaya konsept halkalı son hali video ,
Şuan sitedeki 39 kişi toplam 9.464 video'nun keyfini çıkarıyor.. Sizde onlardan birisi olun