emlakkulisi projeara

Tebernüş Kireçci'nin Skyturk'teki Emlak Kulisi programının 25 Ekim 2011 konuğu : Osman Nuri Bakırcı

Paylaş:2. Bölüm

Paylaş:
Emlak Haberleri
video_satış

Proje Adı

: Tebernüş Kireçci'nin Skyturk'teki Emlak Kulisi programının 25 Ekim 2011 konuğu : Osman Nuri Bakırcı

Firma

:

Lokasyon

: İstanbul

Video Sayısı

: 2

Video Tarih

: 2011-10-25 13:06:18

Görüntülenme Sayısı

: 5222

Video No

: 2123

Etiketler

: skyturk emlakkulisi , emlakkulisi tebernüş kireçci , Tebernüş Kireçci'nin Skyturk'teki Emlak Kulisi programı , skyturk emlakkulisi , tebernüş kireçci skyturk programı , tebernüş kireçci emlak kulisi , tebernuskirecci.com.tr , osman nuri bakırcı , osmanlı inşaat yapı ,

Video Açıklaması

: Bölüm 2 | Tebernüş Kireçci: İyi günler. Sevgili izleyiciler Türkiye ekranlarının tek günlük emlak programı Emlak Kulisi’ne hoş geldiniz. Bugünkü konuğumuz Osmanlı İnşaat Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Osman Nuri Bakırcı. Osman Nuri Bakırcı’yla İstanbul’un ucuz konut piyasasını ve ucuz konut piyasasının depreme karşı dayanıklılığını konuşacağız. Hoş geldiniz diyorum efendim.

Osman Nuri Bakırcı: Hoş bulduk teşekkür ediyorum.

Tebernüş Kireçci: Nasıl gidiyor işler?

Osman Nuri Bakırcı: İyi hamdolsun her zaman ki gibi biz 10 yıldır bu konut piyasasındayız. 10 yıldır da şükrettiğimiz kadar da yaptığımız kaliteli işlerle övündük ve bugünde yine aynı yerdeyiz hızla devam ediyoruz.

Tebernüş Kireçci: Peki güncel konudan depremden başlayacağım. İşte İstanbul’un Beylikdüzü depreme karşı dayanıklı mı dayanıksız mı bu uzun yıllardır konuşuluyor bununla ilgili olaraktan çok şehir efsaneleri anlatılır olumlu ve olumsuz. Ve ciddi bir felaket yaşadık geçtiğimiz günlerde Van’da bir deprem yaşadık. Benzer bir felaket İstanbul’da yaşanılırsa ne olur?

Osman Nuri Bakırcı: Şimdi bunu biz İstanbul’da yıllar önce yaşadık bunu çok çabuk unutmayalım. 12 yıl önce çok büyük bir felaket yaşadık ve biz devamlı deriz sağlam zeminler yoktur sağlam zeminler vardır yani bugün sonuçta toprağın altını iyi bilmezseniz ve yapacağınız inşaatı gerektiği kalitede yapmazsanız olacağı işte bugün yaşadığımız felaketlerin aynısını bir daha yaşarız. Temennimiz şu ki konutun içine özendiğimiz kadar da dışına özenerek kaliteli inşaatları imal edip insanlarımızı güvenli bir şekilde içinde oturtmak. Binalar öldürmüyor zaten insanları bilinçsizlik öldürüyor. Bugün birçok Van’daki vatandaşımızı kaybettik işte sebebi deprem oldu ama biz şuna katılıyoruz ki depremle alakalı sıkıntı yok. Zamanında bilinçsiz olarak yapılaşma yapılmış ve bilinçsiz bir kontrolden sonra insanlar bu evlerde oturmaya devam ettiği sürece de bu olacaktır. Bugün bakarsak zaten inşaat yapan arkadaşlarımızın yüzde 80’ni ya gıdacıdır ya tekstilcidir sonuçta bir şekilde inşaata girmiştir kazancı var diye inşaatın statik yapısından tutun temel altı çalışmalarından temelden işte devam edersek hepsinden bilinçsiz bir şekilde kendilerini mühendislere veya işte inşaat kontrollerine teslim etmişlerdir. Aynı zamanda da son 10 yıldır da Türkiye’de şu güzellik var her şey kontrol altında. Ama biz her zaman diyoruz sağlam zeminler yoktur sağlam binalar vardır yani bugün yurtdışında işte Japonya’da bataklıkların üstüne inşaat yapılıyor burada tek bir dikkat edeceğimiz zeminlerin sağlam bir şekilde iyileştirilmesi.

Tebernüş Kireçci: Peki az önce bir şey söylediniz gıdacılar ve tekstilciler de bu işe giriyor. Onların yaptığını binalar güvensiz sonucu çıkar mı?

Osman Nuri Bakırcı: Hayır şimdi kimse yaptığı işte iyi veya kötü diyemeyiz şunu diyoruz işi iyi bilip iyi kontrol etmek. Yani bugün işte Beylikdüzü-Esenyurt bölgesindeyiz biz yaptığımız her noktada çalışmayı takip ediyoruz 24 saat işimizin başındayız. Bunun sebebi nedir? Teknik arkadaşlarla beraber işimizi kontrol etmektir tabii sadece bizimle alakalı değil bütün inşaat yapan firmaların aynı şeyi yapması gerekiyor. Biraz önce dediğim gibi yapılan binaların veya zeminlerin kötü olduğundan kötü binalar elde ediliyor değil kötü zemine sağlam binalar yapılarak da bu kaliteyi sunabiliriz. Bugün işte biz bütün müşterilerimiz iyi bilir temele çok özen gösteririz. Öyle zaman olur ki aylarca temelden çıkamayız işte fore kazıklar ona göre iş temeller ona göre çalışmalarımız. Zaman bazı müşterilerimiz geldiğinde biz bununla övünüyoruz diyoruz ki buyurun bakın ve bunu biliyorlar zaten. Mesela tam yanımızda başka bir inşaat firması lafın gelişi işte biz bir taraftayız başka firmalar bir tarafta. Bizim müşterimiz baktığı zaman “Ha gerçekten temeli sağlamdır” işte temelin altını biliyor. Çünkü topraktan sattığımız için temelin toprağın altında ne var ne yok onu biliyor. Bundan da övünüyoruz haliyle.

Tebernüş Kireçci: Peki ben bir tüketiciyim bir ev alacağım temel aşamasında veya bitmiş bir ev ikisi içinde ayrı ayrı soruyorum bu binaların depreme dayanıklı veya dayanıksız olduğunu nerden anladım? Niye? Yapı denetle kuruluşları sonuçları imzalıyor, belediyeler izin veriyor e Türkiye’nin en ünlü zemin profesörleri danışmanlık yapıyorlar birçok projeye nerede anlayacağız?

Osman Nuri Bakırcı: Şimdi biraz önce şunu söyledim 10 yıldır özellikle hükümet bu işin üstünde duruyor yeni yapılan binalardan bizde çok çok eminiz oturan vatandaşlarımızda çok emin olsun, sıkı kontrollerden geçiyor. Zaten bugün yapı denetim şirketleri var yanlış bir şeye imza atması ve yanlış bir şeye karar verip okey vermesi imkansız bir şey. Ama işi de bilinçli olarak işin başında olmak lazım. Çıraklığını yapmadığım bir şeyin ustalığını da yapmaya kalkmayacaksın.

Tebernüş Kireçci: Peki tüketici nasıl anlayacak bu iyi ustanın eseri mi yoksa kötü çırağın mı eseri nereden anlayacak?

Osman Nuri Bakırcı: Şimdi tüketici de bilinçlidir işte derler ya yapılanlar yapılacakların referansıdır diye. Geçmişte yapılanları takip edecekler geçmişte yapılanlara bakacaklar. Yani bugün özellikle bizim olduğumuz bölgeler riskli değil bunu tartışmak söz konusu bile değil şu vardır sağlam zeminler yoktur her zaman söylüyoruz sağlam binalar vardır yani bugün fore kazık var mı binalarda buna dikkat etsinler

Tebernüş Kireçci: 1 fore kazık var mı diye sorsunlar.

Osman Nuri Bakırcı: 2 binanın statik açısından zaten kendini belli eder temel kalınlıklarından tutun. 3 projeleri.

Tebernüş Kireçci: Projeleri derken?

Osman Nuri Bakırcı: Statik projeleri yani bitmiş bir bina alsa bile statik projelerine bir açsın baksın işte binanın temel kalınlığı ne kadar kullanılan demir miktarından tutunda demir ağırlıklarına kalana kadar bütün çalışmaları takip edebilir aslında.

Tebernüş Kireçci: Peki bina kendini belli eder dediniz. Burada c30 ile c50 kullanılmışsa ince beton kullanılmış olur sadece beton kalınlığı ölçü mü?

Osman Nuri Bakırcı: Betonun işte c35, c30, c35 diye öyle bir ölçü yok. Zaten biliyorsunuz ki işte İstanbul’da büyük depremden önce hazır beton çok az kullanılıyordu ama işte bizim babamız inşaatçıdır babamın yaptığı 20 yıl önceki binalarda radye temel kullanılırdı işte gelirlerdi insanlar derlerdi ki “Boncuk mu döşüyorsun radye temele ne gerek var nedir bu?” diye eleştiri yaparlardı. Ama işte babamın yaptığı hemen hemen bine yakın konutta büyük depremde sabah saat 7’de ben kendim bütün binaları gezdim Allah’a şükür bir sıva çatlağımız bile yoktu. Bu nedir işin çıraklığından bilinçli bir şekilde gelmekten kaynaklanıyor. 2. bir konuda dediğim gibi statik projeleri vardır bunlar iyi takip edildiği zaman herhangi bir sorun yoktur.

Tebernüş Kireçci: Peki vatandaş statik projeyi nasıl anlayacak nasıl algılayacak bu da kolay bir şey değil sonuçta orada…

Osman Nuri Bakırcı: Ev alan bir kişi yüzde 100 bilinçlidir. Yani binanın sadece dış görüntüsüne ismine bakıp da “Ya tamam işte dış görüntüsü çok güzel, işte mutfak dolabı da çok güzel, kapısı da çok güzel e isim de var ya burayı ben 100’de fazla veririm alırım” demeyecek gidecek özellikle şu anda günümüzde zaten topraktan satış yapılıyor yani projeden satış yapılıyor. Projeden yapıldığı içinde adım adım takip etme imkanın var temeli nasıl temele ne kullanılıyor işte temelin altına ne kullanılıyor işte c20, c25, c30 mu beton kullanılıyor. Bunları takip edebilir çok kolay zaten bugün yapı denetimlerin hata yapma şansı yok.

Tebernüş Kireçci: Yani yapı denetimin imza attığı her proje 27 Ekim 1999’da çıkmıştı yapı denetimin resmi gazetede yayınlanmıştı. Yapı denetim şirketlerinin imzası olan her projeden insanlar gönül rahatlığıyla ev alarak

Osman Nuri Bakırcı: Daire alabilirler tabii şu da var inşaatı imal eden firmanın da diğer yaptığı işler dediğim gibi bugün projeden daire satılıyor çoğunlukla maalesef insanlarımız dış görünüşe önem verdiği için biraz da iç görünüşe veya binanın kemik yapısına maalesef bazen de önem vermiyorlar.

Tebernüş Kireçci: Bir de çabuk unutuyoruz değil mi?

Osman Nuri Bakırcı: Maalesef unutkan ve çok affedici bir toplumuz. Yani hızlı unutuyoruz, hızlı da affedebiliyoruz maalesef işte geçmişi unutmamak lazım

Tebernüş Kireçci: Peki kısa bir reklam arası verelim ondan sonra kaldığımız yerden devam ederiz. Sevgili izleyiciler Türkiye ekranlarının tek günlük emlak programı Emlak Kulisi’nde Osman Nuri Bakırcı’yla kısa bir reklam arasından sonra tekrar kaldığımız yerden devam edeceğiz.

Tebernüş Kireçci: Sevgili izleyiciler Türkiye ekranlarının tek günlük emlak programında konuğumuz Osman Nuri Bakırcı’yla kısa bir reklam arasından sonra kaldığımız yerden devam ediyoruz. Evet Esenyurt’u konuşuyorduk depremi konuştuk gelelim lokal sorulara. Esenyurt’taki bu ucuz furyası ne zaman bitecek son araziler ne zaman yapılaşmayla tamamlanacak bir öngörünüz var mı?

Osman Nuri Bakırcı: Şimdi şu var Esenyurt’ta ucuz konut diye bir şey yok. Sonuçta Esenyurt veya bölgede metrekaresi 2 bin liraya satanlarda var, 5’e satanda var, 1’e satan var yani Esenyurt olarak bunu nitelendirmeyelim. Sonuçta Türkiye’nin her tarafında bir yatırımcı gider arsayı alır maliyeti hesaplar inşaatı yapar yüzde 25 karıyla satar. Bir firmada gider yeri kat karşılığıyla alır yüzde 30 kar koyar 3 liraya satar metresini yani aradaki çok ince bir fark var. Yani bugün biraz öncede dedik ya yatırımcı daire alırken veya bir yatırım yaparken dışına bakıyor tamam diyor bu 100 lira eder kendi kafasında halbuki maliyetleri çıkarırsan 50 lira edeceği zaten belli. Bugün Esenyurt’u lokasyon olarak görmesek Osmanlı İnşaat gidip bugün Levent’te de inşaat yapsa metre fiyatı bayındırlığın vermiş olduğu beli zaten biliyorsunuz üstüne yüzde 25 kar koyar öyle satar Esenyurt’ta da yapsa aynıdır İstanbul dışında da yapsa aynıdır. Bir firmada da gider yeri kat karşılığı alır işte belli karlarını üstüne koyar masraflarını koyar satışa sunar. Sonuçta lokasyon hep aynı yok Esenyurt’ta ucuz konut diye bir şey yok Esenyurt’ta şu var bütün dünyanın gözü Esenyurt’ta, Esenyurt’un 15 yıllık geçmişiyle bugünkü geleceği belli. 15 yıl önce olduğu konum belliyle Esenyurt’a giriş çıkış zordu. Yani belli br bölge olarak bakılıyordu bugün ise Türkiye’nin güzel, seçkin insanların yaşadığı çok rahat girilip çıkılabilen belli hizmetlere devam eden bir bölge. Tabii bugün Esenyurt’ta akıllı yatırımlar yapılarak güzel bir bölge haline getirildi. Yoksa Esenyurt’ta da 5 bin liraya da metrekaresi konut var bin liraya da var.

Tebernüş Kireçci: Ama genelde furyaya baktığımız zaman ortalama olaraktan konutların fiyatı metrekaresi satışa çıktığı zaman 800 liradan başlıyor bittiği zamanda 2 bin lira civarında oluyor. Hatta 4 bini bulanlarda oluyor bittiği zamanlarda.

Osman Nuri Bakırcı: Dediğim gibi Esenyurt çok akıllı yönetiliyor bugün

Tebernüş Kireçci: Bundan mı kaynaklanıyor?

Osman Nuri Bakırcı: Tabii başka bir şey yok Esenyurt çok akıllı bir şekilde yönetiliyor ve biraz önce dediğim gibi Esenyurt 10 yıl önceki geçmişi belliydi bugünkü geldiği nokta belli ve geleceği nokta belli. Yani bugün yurtdışında bile işte biz karşılaşıyoruz ya Esenyurt mu büyük Bakırköy mü?

Tebernüş Kireçci: Esenyurt mu büyük İstanbul mu?

Osman Nuri Bakırcı: E tabii onu da yeri gelip diyorlar. Sonuçta Esenyurt akıllı bir şekilde yönetiliyor e tabii burada sonuçta kıskançlık olacak, dışarıdan bakış açısı olacak belli çamur atmalar olacak. Ama Esenyurt bugün İstanbul’un en güzel gelişen bölgelerinden bir tanesi.

Tebernüş Kireçci: Bir de en hızlı hareketin olduğu, sirkülasyonun olduğu lokasyonlardan bir tanesi

Osman Nuri Bakırcı: Bu akıllı yönetimlerde vardır. Yani bugün birisi bir işyeri açar, çok güzel yönetir orayı büyütür, biri de iş yeri açar belli dar çerçevede hizmet eder, o da bugün ile 10 yıl sonra geldiği nokta aynıdır. Bugün Esenyurt akıllı yönetiliyor.

Tebernüş Kireçci: Peki ucuz konut yapılan alanlardaki arsaların toplam stoğu ne kadar tahminen?

Osman Nuri Bakırcı: Şimdi onun için tahmin yürütmemiz zor

Tebernüş Kireçci: Zaten sizin bulunduğunuz lokasyon

Osman Nuri Bakırcı: Şunu düşünün bir Osmanlı İnşaat’ın 350 dönüme yakın kendi tapulu arazisi olduğunu düşünürseniz bölgenin de hemen hemen 10 tane firma olsa bu demektir ki çok yüklü araziye sahip. Aynı zaman da Esenyurt’ta İstanbul’da bir konut açığı vardı bunu da Esenyurt karşıladı yani düşünün bugün diyoruz ki her şey halkımız için her şey milletimiz için Esenyurt olmasaydı İstanbul’da konut metrekaresi bugün 3 bin – 4 bin lira arasıydı. Esenyurt buna izin vermedi.

Tebernüş Kireçci: Yani İstanbul’da 2 lokasyon var konut fiyatlarını aşağı çeken bir tanesi Tuzla Aydınlı bölgesidir Anadolu Yakası’nda diğeri de Esenyurt

Osman Nuri Bakırcı: Hizmet bu değil midir siz?

Tebernüş Kireçci: Evet. Bir de bu lokasyonda önemli bir özellik var aslında ona dikkat çekmek gerekiyor o da şu bu lokasyonlardan ev alan insanlar sonuçta ev sahibi olabilmesi zor olan kesimler.

Osman Nuri Bakırcı: Şimdi ben hatırlıyorum sizde hatırlarsınız. Bundan 20 yıl önce, 15 yıl önce ev almak hayaldi birçok kesim için kiralar işte ev sahibi istediği şekilde kira uygulamasını yapardı, istediği şekilde kira artışını yapardı kiracı ev sahibinin sömürgesi altındaydı. Ama şu son 10 yıl bakarsanız her ev almak isteyen kişi evden sabah yataktan kalktığında “Ben ev arıyorum” dediği zaman akşam eve döndüğünde bir evi var. Şimdi Esenyurt bu açığı kapattı.

Tebernüş Kireçci: Satış ofisine giderseniz tabii var yok gitmezseniz…

Osman Nuri Bakırcı: Yani işte gideceksin gerekli görüşmeleri yaptıktan sonra yataktan kalktığı zaman akşam evine döndüğü zaman bir ev sahibi olarak dönüyor. Belli riskleri belli sıkıntıları da illa ki göz önüne almak lazım. Yani bugün dediğim gibi inşaat metrekaresi belli arsa metresi belli kar oranı belli aslında biz Osmanlı Yapı İnşaat olarak ucuz konut satmıyoruz biz hakkımız olana riayet ediyoruz hepsi bu. İşte bugün bakarsan birçok kişinin bir çok lükslere sahiptir ve bunu da çıkar vatandaşın gözüne soka soka der ki “Ben bugün böyle yaşıyorum, bugün şunu yaptım, bugün bu lüks hayatı yaşadım” vatandaşta hala koşa koşa derki “Ya bu ucuz satıyor ya şunu satıyor bunu satıyor” halbuki demiyor ki benim vereceğim parayla bunlar bunu yapıyor. Biz Osmanlı İnşaat olarak biz kendi ölçülerimiz de giderek belli karlara razı olarak ve yerlerde kendi tapulu malımız olduğu için fiyatlarımız uygun geliyor. Çok ucuz satmıyoruz biz de kazanıyoruz bizde o kazançla yatırımlar yapıyoruz.

Tebernüş Kireçci: Peki sizin karlılık oranınız bir kere kendi arsanız üzerinde proje yapıyorsunuz doğru mu?

Osman Nuri Bakırcı: Birinci karımız bu müşterinin karı da bu, ikinci karımız belli bir masrafları koyuyoruz, belli kar oranını koyuyoruz hepsi bu lüks yaşantımızı müşteriye yansıtmıyoruz. Aslında hepsi bu. Yani bizim ilk gün yola çıktığımız sebepte ev sahibi olmayan kalmasındı ve İstanbul’da biz konut piyasasına girdiğimizde işte hiç yoktu neredeyse 2-3 tane büyük firma vardı “Git bankadan kredini getir ya da yastık altından paranı getir daireni al” zihniyetiyle gidiliyordu bugün düşünebiliyor musunuz bir Türkiye Osmanlı İnşaat Yapı’nın çıkarmış olduğu sistemle daire satıyor.Biz ilk gün çıktık dedik ki sıfır faiz banka kredisi yok krediniz bizden 48 ay sıfır faiz vade farkı yok daireniz biden dedik satışa başladık. Hata bugün aynı şekilde satışa devam eden firmalarda bu çocuk çıkmış hayal görüyor yok böyle bir şey tabii zorluğunu da çektik. Bugün Türkiye’de konut satışı yapan yüzde 80 firma Osman Bakırcı’nın çıkarmış olduğu sistemle devam ediyor.

Tebernüş Kireçci: Peki bu sistem patlarsa sorumlusunu bulduk o zaman

Osman Nuri Bakırcı: Şimdi ama şu var sistemde patlama denen bir şey olmaz zaten batan firmalarda var ama nasıl adam gidiyor yüzde 22’lik yere yüzde 40 veriyor. Bir bakıyorsun ki bir anda birçok lüksün içinde ve bunu alıcının gözüne soka soka diyor ki “Ben böyle bir lüks yaşıyorum dostumla postumla lüks arabalarımla yaşıyorum gel bende de daire al” müşteri ne yapıyor 1 liralık şeyi ondan 4 liraya alıyor ve lüks yaşantısına da ortak oluyor.

Tebernüş Kireçci: Yok lüks yaşantı çok fazla bir şey tutmaz yani

Osman Nuri Bakırcı: Biraz önce bana konut fiyatını sordunuz yani artış nedenini neden ucuz konut Esenyurt’ta? Esenyurt’ta öyle bir yönetim var ki bugün emin olun Türkiye’yi doyuruyor yani bugün bakarsak işte doğunun yüzde 30’u Esenyurt’ta çalışıyor.

Tebernüş Kireçci: Peki biraz zaman problemimiz var başka bir soru soracağım. Ama İstanbul’da en büyük teslim sorunu yaşanılan lokasyon Esenyurt. İşte inşaatlar çok sık mühürleniyor ve birçok projede geç teslimler oluyor. Sizde geç teslim var mı? Kısa bir yanıt alırsam…

Osman Nuri Bakırcı: En fazla 3 ay opsiyonumuz var onu kullanıyoruz. Çok büyük aksilik olmadıktan sonra böyle bir sorun yada aksilikte yaşamıyoruz.

Tebernüş Kireçci: Aksilikten kastınız ne peki?

Osman Nuri Bakırcı: Hava şartları olur, projede ufak bir değişiklik olur budur yoksa bugün en rahat en güvenilir en sağlam işini en güzel takip eden belediyelerden bir tanesidir Esenyurt. Sonuçta dediğim gibi bir hatayı birçok kişiye yansıtmak yanlış bence. 3 ay opsiyonu vardır zaten topraktan giren bunu göz önüne alıyor.

Tebernüş Kireçci: 3 ay opsiyonu var ama insanlar taşınmayı da opsiyonsuz tarihe göre düşünüyorlar.

Osman Nuri Bakırcı: Yani şimdi şöyle bir şey düşününki biz buradan çıktık gideceğiz Kadıköy’e normal trafik açık olsa gidiş mesafemiz 10 dakika ama biz yarım saat, 1 saatte gidiyoruz. Şimdi hava şartlarımız var, demir maliyetleri çok yerinde durmuyor bakın çok şişme malzemelerde çok böyle günlük değişen fiyatlar var.

Tebernüş Kireçci: Son olarak sözlerinizi toparlayacak olursanız…

Osman Nuri Bakırcı: Ve en güzel lokasyon Esenyurt’tur. En güzel projelerde Esenyurt’ta diyebilirim. Ve şu var malzeme ve zamanın getireceği ne olunduğu bilmedi için 3 ay opsiyonda hiçbir şeydir.

Tebernüş Kireçci: Çok teşekkür ediyoruz.

Osman Nuri Bakırcı: Rica ederim.

Tebernüş Kireçci: Sevgili seyirciler Türkiye ekranlarının tek günlük emlak programında bugünkü konuğumuz Osman Nuri Bakırcı’ydı. Bakırcı’yla İstanbul konut piyasasındaki son gelişmeleri ve depremi değerlendirdik. Yarın yeni bir konu yeni bir konukla görüşmek üzere diyorum efendim. İyi günler.Konut Times Konut Haberleri
kişi Facebook'ta beğendi
5222 kişi bu videoyu izledi
5222 kez izlendi
3. köprü yapim video , kuyumcukent video , havadan emlak video evora , w bahce video , garanti koza video , Unikonut Ispartakule havadan emlak video , havadanemlak hosdere video , dumankaya konsept halkalı son hali video ,
Şuan sitedeki 26 kişi toplam 9.464 video'nun keyfini çıkarıyor.. Sizde onlardan birisi olun