emlakkulisi projeara

Tebernüş Kireçci'nin Skyturk'teki Emlak Kulisi programının 6 Ekim 2011 konuğu: Süleyman Çetinsaya

Paylaş:2. Bölüm

Paylaş:
Emlak Haberleri
video_satış

Proje Adı

: Tebernüş Kireçci'nin Skyturk'teki Emlak Kulisi programının 6 Ekim 2011 konuğu: Süleyman Çetinsaya

Firma

:

Lokasyon

: İstanbul

Video Sayısı

: 2

Video Tarih

: 2011-10-06 15:49:37

Görüntülenme Sayısı

: 7195

Video No

: 1904

Etiketler

: Tebernüş Kireçci'nin Skyturk'teki Emlak Kulisi programı , skyturk emlakkulisi , tebernüş kireçci skyturk programı , tebernüş kireçci emlak kulisi , tebernuskirecci.com.tr , emlak kulisi konuğu süleyman çetinsaya , avrupa konutları başkanı süleyman çetinsaya , artaş inşaat , skyturk tv tebernüş kireçci ,

Video Açıklaması

:Bölüm 2 | Tebernüş Kireçci’nin hazırlayıp sunduğu ve SkyTurk’te yayın hayatına başlayan Türkiye’nin tek günlük emlak programı Emlak Kulisi’nin 6 Ekim 2011 konuğu Avrupa Konutları Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya oldu…

Tebernüş Kireçci: İyi günler. Türkiye ekranlarının tek günlük programı Emlak Kulisi’ne hoş geldiniz. Bugünkü konuğumuz Avrupa Konutları Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya. Çetinsaya’yla Avrupa Konutları Anadolu ve Avrupa konut piyasasını değerlendireceğiz. Hoşgeldiniz diyorum.

Süleyman Çetinsaya: Hoşdulduk. Hayırlı olsun yeni programınız.

Tebernüş Kireçci: Sağ olun çok teşekkür ediyorum. Nasıl gidiyor işler burada başlayalım isterseniz?

Süleyman Çetinsaya: İşler iyi yolunda gidiyor şu anda devam eden şantiyelerimiz var yeni bir kampanyaya başladık biliyorsunuz. Geçen hafta da basında ilanları çıktı. Gayet büyük ilgi var vatandaşların ödeme planlarının bölünmesi konusunda. Şimdiye kadar biz hep yüzde 25 peşinle…

Tebernüş Kireçci: Siz peşin parayı çok seviyorsunuz. Bir de Kayserili olunca tabii…

Süleyman Çetinsaya: Şimdi yüzde 25 peşinatı bölüyoruz. Yani yüzde 10 peşin, yüzde 10 Şubat’ta yüzde 5 Haziran’da olmak kaydıyla başladığımız Atakent 3 projesini de en kısa zamanda Temmuz ayından itibaren teslim etmeye başlayacağız. Yani 16 ayda 2300 konut rekorunu sanırım kıracağız.

Tebernüş Kireçci: Bir bütün olarak baktığımız da Atakent bölgesinde 3. projenizi yapıyorsunuz yani Atakent’i siz geliştiriyorsunuz. Birincisi bin 300 konuttu, ikincisi bin 100 konuttu, 2 bin 300-2 bin 400 konutta bu toplam 5 bin konuta yaklaşıyor. Neden Atakent bölgesi?

Süleyman Çetinsaya: Atakent bölgesi Tebernüş Bey sizinde bildiğiniz gibi İstanbul’un en yakın, havaalanına en yakın mesafesi, E-5 ve E-6 arasında kalan İstanbul bölgesinin bana göre en güzel yeri. Çünkü bölge itibariyle de çok gelişen bir bölge, güzel bir bölge, ulaşımı kolay… O açıdan Atakent bölgesindeki İstanbul’unda Avrupa Yakası’nı tercih eden vatandaşların tercihi olmaya başladı. Şu anda değer kazanıyor.

Tebernüş Kireçci: Atakent 4 var mı gündemde?

Süleyman Çetinsaya: Şu anda yok ama olacak tabi

Tebernüş Kireçci: Tema Park projesinde yüzde 49 oranında iki şirketle hissedarsınız…

Süleyman Çetinsaya: Tema Park projesinde Mesa ve Aktaş şirketiyle üçlü bir konsorsiyomumuz var. Onunla ilgili de projelerimiz devam ediyor. Orada bir 200 bin metrekare fuar alanı Tema Park olan ve içinde…

Tebernüş Kireçci: Şimdi onları bir açalım isterseniz. 200 bin metrekare fuar alanı var, alışveriş merkezi kiralanabilir alanı 150 bin metrekare…

Süleyman Çetinsaya: Yani henüz daha kesinleşmedi ama ortaklarımız birlikte ve Amerika’da yapılan konsept projesinin hazırlıkları tamamlanmadı. Önümüzdeki 1-2 ay içerisinde tamamlanacak ve size de tanıtacağız.

Tebernüş Kireçci: 2 ay sonra tekrar programa gelirsiniz

Süleyman Çetinsaya: 2 ay sonra inşallah Mesa’yla birlikte Aktaş’la birlikte bir araya geleceğiz.

Tebernüş Kireçci: Peki Tema Park’ta ilk kazma ne zaman vurulacak?

Süleyman Çetinsaya: Önümüzdeki mart ayından itibaren başlar. Yani 2012 Mart.

Tebernüş Kireçci: Peki orda yeni konut var değil mi?

Süleyman Çetinsaya: Bir miktarda konut olacak.

Tebernüş Kireçci: 3 bin…

Süleyman Çetinsaya: Daha henüz o kesin değil. Kesin değil ama bir miktarda konut yapacağız.

Tebernüş Kireçci: Peki konutları ne zaman satışa çıkmayı düşünüyorsunuz iş programı içerisinde?

Süleyman Çetinsaya: Önümüzdeki mayıs ayı içinde olabilir

Tebernüş Kireçci: Peki yine bir başka şey TEM projesinin 2. Etabı var mı yok mu çok soruluyor size de soruluyordur

Süleyman Çetinsaya: TEM projesinde toplu konut idaremizin çevresi itibariyle kentsel dönüşüm çalışmaları var. Şu an da Avrupa Konutları TEM projemizin bitişinde yaklaşık bir 40 bin metrekare toplu konutun 160 tane içinde gecekondu olan dönüşüme hazırladığı bir yer var. İhalesi önümüzdeki sene sanırım çıkarsa bu ihalesine de katılacağız, girmeyi düşünüyoruz.

Tebermüş Kireçci: Şu an kesinleşmiş hiçbir şey yok Gaziosmanpaşa’da ve Küçükköy’de çok fazla şehir efsanesi var Avrupa Konutları TEM 2 buraya yapılacak diye

Süleyman Çetinsaya: Evet Gaziosmanpaşa’da yaptığımız sağ olsun bölge ve belediye başkanımızın da çok büyük katkısı oldu. Gaziosmanpaşa’ya bir canlılık bir renk, bir değer getirdi. Gaziosmanpaşa pek düşünülen konuşulan bir bölge değildi. Avrupa Konutları Tem projesiyle dile geldi ve çokta güzel oldu ve alan kişilerde çok memnun ve değer kazandı. Bizim için tabii önemli olan vatandaşın bizden konut almasından ziyade değer kazanması çok önemli. Çünkü biz kazanç açısından değer katmayı da çok seviyoruz arzu ediyoruz.

Tebernüş Kireçci: Peki şu an satışa çıkacak ilk projeniz Ispartakule 3 projeniz değil mi?

Süleyman Çetinsaya: Ispartakule 3 projemizi hazırlıyoruz şu an da şantiyeleri kurulmak üzere orada 644 konutumuz var artı önünde bir çarşısı var

Tebernüş Kireçci: Ne kadarlık çarşı?

Süleyman Çetinsaya: Yaklaşık 20 bin metrekare

Tebernüş Kireçci: Market ne kadar?

Süleyman Çetinsaya: Market , yapı market ve elektronik market olmak kaydıyla toplam 20 bin metrekare ve oraya Ispartakule’nin 25 metre yüksekliğindeki saat kulesini dikeceğim.

Tebernüş Kireçci: Yine Kayseri saatimi?

Süleyman Çetinsaya: Yok Kayseri değil bu. Bu Ispartakule’nin saat kulesi olacak

Tebernüş Kireçci: Peki satışa ne zaman çıkacaksınız kampanyası ne zaman başlıyor?

Süleyman Çetinsaya: Heralde eylül ayını geçiriyoruz ama ekim ayında…

Tebernüş Kireçci: Şu an ekimdeyiz 6 ekim

Süleyman Çetinsaya: Ekimin sonu veya kasımın ilk haftası olabilir

Tebernüş Kireçci: Ne aşamada şu an proje?

Süleyman Çetinsaya: Şu anda şantiyenin kuruluş aşamasında, ruhsat aşamasındayız.

Tebernüş Kireçci: Şimdi batı yakasına kadar gitmişken Hadımköy’de bitmeyen bir alışveriş merkezi projeniz var bir okurum ısrarla soruyor “Süleyman Bey buraya 99’da başlamıştı 13 yıl oldu hala…”

Süleyman Çetinsaya: Başladık o bölgenin biraz daha gelişmesini bekliyoruz

Tebernüş Kireçci: Yakın zamanda gündemde?

Süleyman Çetinsaya: Gündeme alacağız tabii

Tebernüş Kireçci: Şu anda bir şey yok ama değil mi?

Süleyman Çetinsaya: Şu anda yok kabası bitmiş, cephesi bitmiş güzel bir çevre itibariyle görünümü var ama içine henüz daha başlamış değiliz.

Tebernüş Kireçci: Peki Maslak biraz da o tarafa kayıyoruz. Orda 34 bin metrekare arsa üzerinde

Süleyman Çetinsaya: Bir proje geliştiriyoruz şu anda geliştirme aşamasına mimarımızı seçtik. Şu anda mimari projelerin çalışmaları başladı.

Tebernüş Kireçci: Ne zaman satışa çıkar tahminen?

Süleyman Çetinsaya: O sanıyorum önümüzdeki mart ayını bulur. Yani 2012 mart ayını bulur.

Tebernüş Kireçci: Bir de Ayazağa’da Evyap’ın arazisi 3 ortak…

Süleyman Çetinsaya: Orayla işte 3 ortaklı Aydınlı ve Keleşoğlu’yla bir ortaklık yaptık henüz daha oranında projeleri tamamlanmadı. Proje aşamasında şu anda önümüzdeki zamanda ortaklarımızla birlikte onu da size tanıtacağız.

Tebernüş Kireçci: Peki gündemde başka bir şey var mı?

Süleyman Çetinsaya: Şu anda gündemde henüz daha yok yani proje aşamasında olan hele 4-5 tane projemiz var tabii proje dediğimiz zaman çok kolay olmuyor siz de bildiğiniz gibi zaman gerekiyor buna bir imar planları gerekiyor, konsept projelerinin hazırlanması, ruhsat projelerinin hazırlanması, şantiyenin kurulması bunları yaklaşık 2 yılı alan bir hazırlık aşaması olduğunu için çabuk çıkmıyor. Bu bakımdan çıktığımız zaman da çabuk bitirmeyi arzu ediyoruz.

Tebernüş Kireçci: Yine okurlardan gelen soru. Süleyman bey ısrarlı bir gaz beton kullanıcısıydı, gaz beton kullanımında çok ısrarlıydı ama Atakent 3’le beraber kiremit, tuğla kullanmaya başladı bu pek alışık olmadığımız bir şey neden kullanıyor? Maliyetler açısından…

Süleyman Çetinsaya: Hayır hayır. Gaz beton kullanmamızın nedeni, gaz beton biliyorsunuz eklem yerleri ve birleşimleri ilaçla yapıştırıldığı için çatlamaları meydana geliyor ve bir de şöyle bir şikayet aldık biz gaz betonda suyu emdiği takdirde kuruması çok zor oluyor. Suyu aldıktan sonra kuruma geç olunca biz sıvayı yaptığımız eğer duvar kağıdı yapmışsak kağıtlarda bozulma meydana geliyor. Onun için gaz betonu yapmaktan tuğla yapmayı, tuğla nefes aldığı için daha çabuk kuruduğu için tuğlaya döndük.

Tebernüş Kireçci: Peki sizin ağırlıklı olaraktan erken teslimlerle gündemdesiniz. Erken teslim üretim ve satış sonrası hizmetlerde problemlere neden oluyor mu yani daha sağlıklı üretim adına işleri biraz yavaşlatalım diye düşündüğünüz zamanlar oluyor mu?

Süleyman Çetinsaya: Erken teslimi yapmamızın nedeni biliyorsunuz konut alan vatandaşların bir banka borçları var artı kira veriyorlar biz bir an önce erken teslim edelim vatandaş bir an önce kiradan kurtulsun banka borçlarına katkı sağlasın diye. Bizim erken teslim etmemizde herhangi bir ufak tefek olsa dahi biz yine o eksiğimizi tamamlıyoruz ve vatandaşların memnuniyetini alıyoruz. Yani erken teslim etmemizden hiçbir zaman vazgeçmek gibi niyetimiz yok.

Tebernüş Kireçci: Anlatım peki üretimdeki hatalar ya da satış sonrası hizmetler sizi fazla uğraştırıyor mu?

Süleyman Çetinsaya: Yok yok

Tebernüş Kireçci: Siz ortalama 18 ayda teslim ediyorsunuz 24 ayda üretseniz daha sorunsuz üretim olur mu veya 30 ayda teslim etseniz?

Süleyman Çetinsaya: 30 ayda da yapsanız yine sorunsuz olmaz nihayeti bu bir işçi hatasıdır. Önemli olan tamir edilebilir hatalardır ki bunlar tamir edilebilir hatalar ve bunları en kısa zamanda düzeltiyoruz ve vatandaşın memnuniyetini alıyoruz.

Tebernüş Kireçci: Yine çok önemsediğiniz kavramlardan bir tanesi site yönetimi, site yönetimi en iddialı olduğunuz konulardan. Bu arada 5 tane siteninde başkanısınız. Bu site başkanlığı nereye kadar devam edecek? Bütün sitelerde başkanlık devam edecek mi?

Süleyman Çetinsaya: Şu an da yaklaşık 6 bin 300 konutun başkanıyım, site başkanıyım çünkü ben aynı zamanda 7 tane otel yaptığım için turizm yatırımları ve turizm otelciliği de bile bir işletmeciyiz ve şu anda da 2 tane işletmemiz var turizm işletmemiz

Tebernüş Kireçci: Sevgili işleyiciler Türkiye ekranlarının tek günlük emlak programı Emlak Kulisi’nde Avrupa Konutları Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya’yla birlikteyiz. Süleyman Bey ile site yönetimi konusunu konuşuyorduk kısa bir reklam arası verdik ve kaldığımız yerden devam ediyoruz. Evet Süleyman Bey site yönetimi sırlarını anlatıyordunuz. 6 bin tane konutu yönetiyorum…

Süleyman Çetinsaya:Evet 6 bin tane konutu yönetiyoruz çünkü bizim daha önceden de yaptığımız bir otel ve turizm işletmelerinden gelen tatil köyü gibi düşünüyorum ben siteleri ve bunu gibi olmasını arzu ediyoruz sosyal donatısıyla, yeşil alanlarıyla, yönetimiyle işte başında sitenin bir müdürünün olması elektrik mekanik tesisatlarında ayrı, temizlik şeflerinin olması kadrolarının kurulması ve buranın kendi içinde bıraktığımız kendi sosyal donatıları içindeki bir kira gelirleriyle de siteye ait olan yerler üretiyoruz. Yaklaşık ortalama sitelerimizin içindeki site aidatlarına ek ve katkı sağlayabilecek aylık 50 bin TL gibi de kira gelirlerimiz var. Bu kira gelirlerimizde aynı zamanda sitenin…

Tebernüş Kireçci: Bunların vergisini ödüyorsunuz değil mi? Maliyeciler duyarlar muyarlar…

Süleyman Çetinsaya: Bunlar efendim sitenin kiracıları, yönetimin kiracıları oluyor onun için tapulu bir mülkiyet bırakmıyoruz biz. Tapulu mülkiyetleri dışında tutuyoruz ve böyle bu tür yerleri imkanlar koyuyoruz ortaya artı yönettiğimiz sitelerde bir tatil köyü mantığında yönettiğimiz için ve çocuk eğlence alanları, otoparkları, yeşil alanları, bakımı açısında da vatandaşımız memnun. Şu anda bir şikayet yok.

Tebernüş Kireçci: Vatandaş memnun. Vatandaşın söylediği bir şey var ama Süleyman Bey bu işi 5 yılda bırakacak dediler, 5 yıl yapacağım dediler. Atakent 1’de 5. yıl doluyor galiba yıl sonu itibariyle

Süleyman Çetinsaya:Doluyor biz bırakmak istiyoruz da her yönetimde bizi tekrar seçiyorlar.

Tebernüş Kireçci: Peki ne yapacaksınız nereye kadar gidecek?

Süleyman Çetinsaya: Önümüzdeki ay ocak ayında Atakent 1’i bırakmak durumundayım çünkü daha diğerlerine yetişemeyebiliriz. Onun için Atakent 1’i bırakacağız. Artık orda şöyle oluyor komşular birbirini tanıdıktan sonra yönetimde biz başkansak zaten yönetimde o sitede oturanları belirlemiş oluyoruz. Sitede oturanlar zaten sitenin belli bir oturmuş kuralları ve aidatı, bütçesine vakıf olmuş oluyor ve benden sonrada bunların değişmeyeceği kanaatindeyim.

Tebernüş Kireçci: Peki değişirse müdahale etme hakkını…

Süleyman Çetinsaya: Yok bizim müdahale etme hakkımız yok biz sadece fikirlerimizi veririz, görüşlerimizi söyleriz, benimde bir müdahale etme gibi bir yetkimiz hakkımız olmaz. Bizim için önemli olan site aidatlarının fiyatlarının uygun olması hizmetin devamı açısından önemli. Çünkü şu anda bizim sitelerimizdeki aidatlar diğer aidatlara nazaran çok düşük.

Tebernüş Kireçci: Peki bu piyasaya baktığımız zaman konut projesinin başarılı olması için 3 tane temel kural var 1 tanesi nedir zamanında teslim 2. si satış sonrası hizmetlerde kalite 3.sü site yönetimi. Site yönetiminde sizin aidatlar düşük ve bir çok site alınan hizmete göre aidatın yüksekliğinden yana şikayet var, bu doğrultuda şikayetler var siz bunu nasıl başarıyorsunuz? Bu işin tüyosu ne vatandaşı ucuza yaşatmanın tüyosu?

Süleyman Çetinsaya: Bir kere site yönetimleri bizim kendimize kuruduğumuz bir hizmet şirketi değil. Biz apartman yönetimi gibi bir karar defteri ile yönetiyoruz. O açıdan bir kere vatandaşa kestiğimiz makbuzda KDV yok artı stopaj yok artık çalıştırdığın personel içerisinde sigortası var muhtasarı yok yönetimlerde site yönetimlerinde. Ama biz bir hizmet şirketine devretmiş olsaydık, hizmet şirketinin en az buradan gelebilecek yüzde 40’a yakın bir yük var e bu şirkette yüzde 10 kazansa yüzde 50 fark eder en azından. Bu bakımdan biz bir apartman yönetimi gibi bir karar defteriyle yönetiyoruz ticari amaçlı olmayınca o bakımdan vatandaşlar memnun oluyorlar.

Tebernüş Kireçci: Peki bu sürdürülebilir mi?

Süleyman Çetinsaya: Sürdürülebilir yani şimdiye kadar bütün yönetimler zaten böyle olmalı bana göre bir hizmet şirketi araya girdiği zaman mutlaka hizmet şirketinin amacı kazanmak olmalı zarar etme olmayacaktır. O açıdan ben site yönetimlerinin bir 634 sayılı kat mülkiyet kanunu kurallarınca yönetilmesi kanaatindeyim.

Tebernüş Kireçci: Konut dışına çıkacak olursan kentsel dönüşüm İstanbul’un kanayan yarası. Kentsel dönüm ne olacak umut var mı yapılabilecek mi merkezi lokasyonlarda?

Süleyman Çetinsaya: Yıllardır sizde bu işin içindesiniz emlak konusun çok tecrübeleriniz var basın camiasında bilinen ve tanınan bir isimsiniz kentsel dönüşüm konusu İstanbul’un en büyük önemli sorunlarından biri daha çok tabii konu İstanbul’u ilgilendiriyor. Ankara’da olsun yine Ankara’da da sorunlar var ama İstanbul’da yaşadığımız için İstanbul’u ilgilendiriyor. Kentsel dönüşüm için dönüşümün bir kanunu gerekir, yaptırım gücü gerekir, eğer vatandaşın gönlüne kalırsa, vatandaşın gönlünü yapmak çok zor çünkü vatandaşın gönlünü yapmak çok kolay değil. Çünkü herkesin bir görüşü var herkesin bir düşüncesi var.

Tebernüş Kireçci: Sizin düşünceniz ne?

Süleyman Çetinsaya: Ben tabii bir ada içerisinde belli bir oran veya ne bileyim bir apartmanda yönetiminde 10 tane daire yenilemek istiyor veya 10 tane daire var 6 tanesi 8 tanesi evet diyor, 1 tanesi hayır diyor bu dönüşüm yapılamaz. Çünkü sizin o kat irtifakını, kat mülkiyetini bozmanız ancak bir mahkeme kararı gerekir mahkeme kararı yoksa siz o vatandaşı ikna etmeniz ve kat mülkiyetini bozmanız mümkün değil. Onun için belli bir oranda örneğin yüzde 51 veya 55 gibi bir oranla kararlar alınmalı. Yani bir 10 kişilik vatandaşın 6 tanesi, 8 tanesi salt çoğunluk bulunduğunda 6 tanesi evet diyorsa 4 tanesi de o karara uyması gerekir. Onun için bu kat mülkiyeti kanununda yapılabilecek bir tadilatla kanunla yaptırım gücüyle olabilir ve bu kentsel dönüşüm parsel bazında olmamalı ada bazında olmalı.

Tebernüş Kireçci: Yani diyorsunuz minimum bir 20-30 bin metrekare…

Süleyman Çetinsaya: Tabii yoksa sizin o sadece bir parselde kentsel dönüşümün yapısı mümkün değil. İstediğiniz ve arzu ettiğiniz fonksiyonları çıkaramazsınız. Çünkü İstanbul’un geçmişindeki en büyük sıkıntı ruhsat, iskan problemleri var yapısal problemleri var güvenlik problemleri var, otopark problemi var, yeşil alan problemi var, çocuk oyun alanları problemi var bu problemleri tek çözecek şey ada bazında yapılacak kentsel dönüşüm. Bunun içinde bir birim olmalı, bir başkanlık olmalı, bir ilçe belediyelerinde bununla ilgili bir başkanlığın bünyesinde birim oluşturulmalı ve vatandaşların kentsel dönüşüm plan nötolojantında olan bölgelerde birleşmesi gerekir.

Tebernüş Kireçci: Önce vatandaşın kendi arasında anlaşması, uzlaşması gerekiyor.

Süleyman Çetinsaya: Çünkü ben buraya alışmışım, benim babadan kaldı, anneden kaldı, miras kaldı yıkmıyorum vatandaş 1 daire hakkı varken 3 daire istiyor. Bunun kentsel dönüşüme yaklaşımı olmuyor.

Tebernüş Kireçci: Tabii o bir dairede tapu problemi var, ruhsat problemi var, iskan problemi bütün problemler de var.

Süleyman Çetinsaya: Bunun için İstanbul’un bence kentsel dönüşüm yasası olmalı kanunu olmalı bu kanuna da herkes uymalı.

Tebernüş Kireçci: Peki Fikirtepe kentsel dönüşü ile ilgilendiniz mi hiç? Şirket olarak ta bireyselde…

Süleyman Çetinsaya: Şirket olarak tabii ilgilendik, baktık, araştırdık yani emsaller büyüdükçe, parseller büyüdükçe emsaller artıyor, buradaki iyi niyet çalışmaları ortada yapın, birleşin, çoğaltın diyor. Ama orada henüz anlaşmış burada ben Fikirtepe de kentsel dönüşümü başlıyorum mutabakat sağladım diyen bir firmayı daha henüz ben duymadım.

Tebernüş Kireçci: Var çok yüksek oranlar var yakında duyacaksınız ama

Süleyman Çetinsaya: Yani vatandaş bir araya geliyor yüzde 60 istiyor. Diyor ki buradan sen 4 bin daire yapacaksın 3 bin daire yapacaksın müteahhidin hesabını yapıyor. Bırak müteahhidin hesabını yapma sen kendi hesabını yap benim burada 1 dairem varsa 2 daire elde edebiliyor muyum 1 buçuk daire elde edebiliyor muyum daha sağlam daha güvenilir daha depreme dayanıklı bina elde edebiliyor muyum buna bizim şükretmemiz gerekir.

Tebernüş Kireçci: Yine okurların çok sık sorduğu sorudan bir tanesi de şu yatırım açısından getiri açısından Halkalı mı daha çok getiri sağlar Ispartakule mi daha çok getiri sağlar ve neden?

Süleyman Çetinsaya: Şimdi İstanbul’un bir merkezi var merkezden uzaklaştıkça fiyatlarda değişiyor. Bugün Atakent bölgesinde bir konutun fiyatı 3 bin, 3 bin 250, 3 bin 500’se Ispartakule’de bu 2 bin, 2 bin 200 civarında bugünkü fiyatlar. Bunun malzemesi de, inşaatı da, yapılanı da, emeği de aynı emek ama oradaki biraz arsa maliyeti farkı artık İstanbul merkezden biraz uzaklık Bahçeşehir-Ispartakule bölgesinin fiyatını bugün arzu ettiğimiz fiyata ulaşmış değil ama Ispartakule çok yakın zamanda son 3 yıl ve 5 yıl içinde çok güzel bir bölge olacak.

Tebernüş Kireçci: Ne olacak peki çok güzel?

Süleyman Çetinsaya: Gelişiyor çünkü Ispartakule

Tebernüş Kireçci: Ama gelişme mi yavaşlıyor ben Ispartakule’den çok umutluydum bir kere yapılaşma yoğunluğu açısından Halkalı’dan daha güzel bir de engebe yüzde 7’lik bir eğim var şehircilik açısında çok güzel bir eğilim var. Bunlar işin güzel tarafı ama işte bir metro, Marmaray’ın Bahçeşehir’e kadar uzanma konusu vardı o iptal edildi ben tam bir hayal kırıklığına uğradım ulaşım yatırımları çok yavaş yakın zamana kadar alışveriş çok ciddi problemli insanlar bir ekmek almak için 13 kilometre yıl 2009 olmuş 2010 olmuş 13-14 kilometre gitmek zorunda kalıyorlardı. Bunlarda biraz eksik gelişti bir de yarım kalan projeler istenildiği gibi tamamlanmayan projeler oldu bunlarında etkisi var bu biraz aslında emlak uzun vadeli düşünülür ama yakın zamanda Ispartakule’de şans tanıyor mu sizce?

Süleyman Çetinsaya: Şimdi ben gelecek 3 yıl için tanıyorum. Çünkü 3 yıl içinde Ispartakule bölgesinde yapılacak inşaatlar ve yapılar var çarşı yapıldı mesela Akbatı’da bir bölgesi alışveriş merkezi şu anda açıldı. Bahçeşehir’de bir takım çalışmalar var Ispartakule’de bizim yapacağımız çarşı bölümü var ve o bölgede gelişiyor. Yani ben önümüzdeki 3 yıl içinde Ispartakule bölgesinin de güzel bir yer olacağı kanaatindeyim. Ulaşım konusunda haklısınız çünkü Bahçeşehir ve bu Mahmutbey gişeler, Bahçeşehir’e bu gişelerin giriş çıkışı E-6 orada engelliyor bu gişelerin ya İstanbul’un belli bir noktaya kaydırılması gerekir ki Bahçeşehir gelişsin.

Tebernüş Kireçci: Erdoğan Bayraktar baya bir uğraşmıştı bildiğim kadarıyla Büyükçekmece’nin ilersine gitmesi konusunda.

Süleyman Çetinsaya: Bu tabii gişelerin kaldırılması Türkiye’nin ekonomisiyle ilgili bir durum. Sanırım bir dönüm sayın başbakanımızla bu gişelerin kaldırılmasıyla ilgili bir takım görüşmeler yapıldı, konuşmalar oldu, söylentiler oldu ama gerçekleşmesi olmadı neden olmadı çünkü bu gişelerin bir geliri var bu da devletimizin geliri, geliri kaybetmek istememesinden bu gişeler kaldırılması henüz ertelendi.

Tebernüş Kireçci: Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Sevgili izleyiciler Türkiye ekranlarının tek günlük emlak programı Emlak Kulisi com’da bugünkü konuğumuz Avrupa Konutları Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya’ydı. Yarın yeni bir konu yeni bir konukla görüşmek üzere diyorum. İyi günler efendim.Konut Times Konut Haberleri
kişi Facebook'ta beğendi
7195 kişi bu videoyu izledi
7195 kez izlendi
3. köprü yapim video , kuyumcukent video , havadan emlak video evora , w bahce video , garanti koza video , Unikonut Ispartakule havadan emlak video , havadanemlak hosdere video , dumankaya konsept halkalı son hali video ,
Şuan sitedeki 30 kişi toplam 9.464 video'nun keyfini çıkarıyor.. Sizde onlardan birisi olun